Jachtowy Sternik Morski

Terminy kursów na sternika morskiego w 2024

07 kwietnia14 kwietnia 2024
14 kwietnia21 kwietnia 2024
21 kwietnia28 kwietnia 2024
05 maja12 maja 2024
12 maja19 maja 2024
19 maja26 maja 2024

Kurs jachtowego sternika morskiego połączony z rejsem szkoleniowym po Bałtyku zakończony egzaminem państwowym na patent jachtowego sternika morskiego przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą uzyskać kwalifikacje do samodzielnego prowadzenia jachtów morskich. Szkolenia rozpoczynają się i kończą w Szczecinie Dąbie, a obejmują rejs morski po Zalewie Szczecińskim i Bałtyku w tym pływania nocne.

Aby podejść do egzaminu na jachtowego sternika morskiego musisz mieć:

– ukończone 18 lat
– co najmniej 200 godzin stażu morskiego, uzyskanego w minimum 2 rejsach pełnomorskich

– w trakcie tygodniowego rejsu szkoleniowego z nami możesz uzyskać do ok 70 godzin stażu morskiego

Cena kursu: 1999 zł

Terminy szkoleń: od kwietnia do listopada

Kurs na patent Jachtowego Sternika Morskiego ma za zadanie przygotować Cię do:

– pełnienia funkcji oficerskich na jachtach morskich

– pełnienia funkcji kapitana na jachtach morskich do 18 metrów długości

Po kursie powinieneś znać:

– podstawy nawigacji

– locji morskiej

– przepisów w tym MPZZM

– ratownictwa

– meteorologii

– sygnalizacji i łączności

Ćwiczenia praktyczne obejmują manewry na żaglach i na silniku takie jak:

– zwrot przez sztag

– zwrot przez rufę

– człowiek za burtą

– podejście do nabrzeża

– odejście od nabrzeża

– dryf

Rejs szkoleniowy odbywa się po Bałtyku i Zalewie Szczecińskim. Kursy jachtowego sternika morskiego rozpoczynają się w Szczecinie i kończą również w Szczecinie. Sam rejs i szkolenie ma miejsce na Zalewie Szczecińskim i Bałtyku a przygotowanie do egzaminu jachtowego sternika morskiego w Trzebieży lub Stepnicy. Spora część szkolenia na jachtowego sternika morskiego często ma miejsce w Świnoujściu lub np. w Dziwnowie albo Kołobrzegu.

Program szkolenia na patent Jachtowego Sternika Morskiego jest zgodny z rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki w sprawie uprawiania turystyki wodnej i obejmuje m.in.:

  • manewrówkę pod żaglami przygotowującą do egzaminu,
  • szkolenie z manewrowania jachtem morskim w porcie na silniku,
  • szkolenie teoretyczne zgodne z programem Polskiego Związku Żeglarskiego, w szczególności ćwiczenia z nawigacji morskiej

Dla ambitnych polecamy kursy Royal Yachting Association, gdyż w tym zakresie współpracujemy z RYA Training Centre KLIPER

Egzamin na patent jachtowego sternika morskiego

Egzamin organizowany jest po każdym kursie. 

Część teoretyczna egzaminu obejmuje test składający się z 75 pytań i zadania nawigacyjnego

Część praktyczna egzaminu obejmuje – manewry na jachcie morskim.

Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest ukończenie 18 lat i udokumentowanie stażu 200 godzin w co najmniej dwóch rejsach morskich.
Jeśli masz zbyt mało godzin zapisz się na jeden lub kilka organizowanych przez nas szkoleniowych rejsów morskich

Opinie z rejsów

Pamiętaj, że dokumentami potwierdzającymi staż szkoleniowy są opinie z rejsów, najlepiej na druku PZŻ lub innym dokumencie o podobnym wzorze. Do stażu wliczają się godziny żeglugi na żaglach i na silniku, nie liczą się godziny postoju w porcie lub na kotwicy.

Opłaty egzaminacyjne

Cena kursu jachtowego sternika morskiego nie obejmuje opłaty egzaminacyjnej:

Egzamin na patent Jachtowego Sternika Morskiego kosztuje 350 zł
(uczniom i studentom do 26 roku życia przysługuje 50% zniżki na podstawie ważnej legitymacji).

Opłatę egzaminacyjną najczęściej należy dokonać przelewem, najczęściej w trakcie kursu.
Opłata za wydanie patentu w wysokości 50 zł (uczniom i studentom do 26 roku życia przysługuje 50% zniżki na podstawie ważnej legitymacji). Ta opłata płatna jest po egzaminie do Polskiego Związku Żeglarskiego.

Gdzie rozpoczynają się kursy na jachtowego sternika morskiego w Szczecinie?

Szkolenia na jachtowego sternika morskiego rozpoczyna się w Szczecinie Dąbie, przy ulicy Przestrzennej 21 w marinie Centrum Żeglarskie. Zbiórka jest na jachcie szkoleniowym, najczęściej na MARENGO – Dufour 36 Classic lub FALANDO – Beneteau Oceanis 381. Rejsy szkoleniowe rozpoczynają się najczęściej w niedzielę wieczorem, w piątek wieczorem lub sobotę kończą się egzaminem w Trzebieży. Wyokrętowanie następuje w sobotę wieczorem lub w niedzielę rano po egzaminie.

Na szkolenie pod żaglami możesz zapisać się indywidualnie lub zabrać znajomych i przyjaciół. Kursy prowadzimy od kwietnia do października.

Patent na sternika morskiego – co to takiego?

Patent jachtowego sternika morskiego to dokument wydawany przez Polski Związek Żeglarski. Dawna nazwa zakorzeniona do teraz wśród żeglarzy to „sternik jachtowy”. Obecna nazwa z rozporządzenia w sprawie uprawiania turystyki wodnej to „jachtowy sternik morski”  (JSM).

Czy jachtowy sternik morski może prowadzić motorówki (jachty motorowe) ?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki z 9 kwietnia 2013 roku, patent jachtowego sternika morskiego daje uprawnienia motorowodnego sternika morskiego i pozwala prowadzić jednostki z napędem motorowym:

  • po wodach śródlądowych – bez ograniczeń,
  • po wodach morskich – do długości kadłuba nie większej, niż 18 m.

W celu potwierdzenia tych uprawnień, szczególnie za granicą, najlepiej po otrzymaniu patentu jachtowego sternika morskiego złożyć wniosek o wydanie patentu motorowodnego sternika morskiego do PZMWiNW czyli Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego

Co zabrać na egzamin na patent jachtowego sternika morskiego?

  • dokument tożsamości (np. dowód osobisty lub paszport),
  • potwierdzenie wpłaty za egzamin,
  • dokument potwierdzający uprawnienia do zniżki (dotyczy to uczniów i studentów, którzy nie ukończyli 26 roku życia),
  • opinie z rejsów potwierdzające staż na wodach morskich.

Dla kogo jest kurs na sternika morskiego?

W Polsce mamy obecnie trzy stopnie żeglarskie: żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego i kapitana jachtowego. Chociaż nie ma obowiązku posiadania patentu żeglarza jachtowego, przed przystąpieniem do kursu na patent jachtowego sternika morskiego, warto zacząć żeglarską przygodę właśnie od pierwszego stopnia. Patent żeglarza jachtowego uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych, o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej. Jak widać są to dość duże uprawnienia, a na kursie żeglarza jachtowego nauczysz się wszystkiego od podstaw, natomiast na kursie jachtowego sternika morskiego nie ma już na to czasu.

Do czego uprawnia patent jachtowego sternika morskiego ?

Jachtowy sternik morski może prowadzić jachty żaglowe i motorowe po wodach śródlądowych (bez ograniczeń) oraz po wodach morskich do 18 metrów długości kadłuba.

Do czego uprawnia patent kapitana jachtowego ?

Ten dokument uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych lub motorowych po wodach śródlądowych oraz morskich bez ograniczeń.

Żeby zostać kapitanem jachtowym musisz najpierw uzyskać patent jachtowego sternika morskiego oraz wypływać wymagany przepisami staż po uzyskaniu patentu jachtowego sternika morskiego – jest to odbycie co najmniej sześciu rejsów po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 1200 godzin żeglugi, w tym co najmniej 400 godzin samodzielnego prowadzenia jachtu o długości kadłuba powyżej 7,5 m, oraz odbycie co najmniej jednego rejsu powyżej 100 godzin żeglugi na jachcie o długości kadłuba powyżej 20 m oraz jednego rejsu powyżej 100 godzin żeglugi po wodach pływowych z zawinięciem do co najmniej dwóch portów pływowych.