Kurs SRC Poznań

Kurs SRC RYA (Short Range Certificate) to szkolenie dla tych, co chcą poznać zasady obsługi morskiego radiotelefonu VHF

Czy kurs SRC jest obowiązkowy?

To zależy od tego czy jacht jest wyposażony w UKFkę. Jeśli na jednostce znajduje się radiotelefon morski to powinieneś mieć uprawnienia do jego obsługi, a generalnie na jachtach morskich powinien być telefon VHF.

Co oznaczają skróty VHF, DSC, UKF?

VHF – very high frequency

DSC – digital selective calling

UKF – ultra krótkie fale

Jak przebiega szkolenie SRC RYA w Poznaniu?

Szkolenie na radiooperatora SRC w Poznaniu jest w niedużych grupach 6-12 osób i trwa 7 godzin (nie uwzględniając przerw i egzaminu). Powinno być poprzedzone 3 godzinami nauki przed kursem.

Szkolenie trwa najczęściej jeden dzień i kończy się egzaminem RYA (Royal Yachting Association).

Na kursie będziesz uczył się na prawdziwych radiotelefonach VHF renomowanych marek takich jak I-com, Raymarine, Standard Horizon.

Jakie uzyskam uprawnienia?

Radiooperator SRC RYA może obsługiwać radiotelefon VHF i inne urządzenia do łączności bliskiego zasięgu na jednostkach do 300 ton wyporności.

Czy otrzymam materiały szkoleniowe?

Do kursu dostaniesz podręcznik RYA VHF Handbook autorstwa Melanie Bartlett, który jest w cenie kursu. Ta książka jest po angielsku.

Kto może uczestniczyć w kursie RYA SRC?

Żeby uzyskać SRC RYA powinieneś: mieć ukończone 16 lat, wziąć udział w kursie SRC RYA w Poznaniu organizowanym przez autoryzowaną szkołę RYA Training Centre (stacjonarnym lub online), dać 1 zdjęcie paszportowe/dowodowe/legitymacyjne, wpłacić 60 funtów (opłata za egzamin i wydanie certyfikatu) – najlepiej dokonać płatności i wydrukować opłacony wniosek przez stronę RYA www.rya.org.uk

Jak zarezerwować miejsce na kursie?

– dokonać zgłoszenia przez naszą stronę internetową

– dokonać wpłaty w ustalonym terminie

– osoby niepełnoletnie powinny przedstawić zgodę rodziców

Jak przebiega egzamin RYA SRC?

Egzamin SRC RYA w Poznaniu odbywa się bezpośrednio po kursie – składa się z testu z wiedzy uzyskanej w czasie kursu oraz części praktycznej np. zgłoszenie do portu, umiejętności użycia najważniejszych funkcji radiotelefonu, wezwanie pomocy.

W jakim miejscu odbywa się szkolenie?

Kurs radiooperatora SRC RYA odbywa się w Poznaniu, w siedzibie Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego przy ul. Wodnej 8/9 w Poznaniu przy Starym Rynku.

Kurs SRC online czy tradycyjny?

Jeśli dobrze mówisz po angielsku to wersja online może być ciekawą alternatywą. Kurs przerabiasz wtedy, kiedy masz czas wykorzystując interaktywną platformę RYA i następnie indywidualnie umawiasz się na egzamin.

Czy SRC RYA jest akceptowane w Polsce i na świecie?

Świadectwo jest wydawane przez biuro RYA, wysyłane z Wielkiej Brytanii, a uznawane jest na całym świecie (w Polsce też). W przeciwieństwie do SRC ISSA, który nie jest dokumentem i nie daje uprawnień do obsługi telefonu VHF z DSC.

Ile czasu trwa wydanie certyfikatu SRC RYA?

Po zdanym egzaminie egzaminator może wydać tymczasowe zaświadczenie o zdanym egzaminie, jednak urzędowym dokumentem jest certyfikat z Wielkiej Brytanii wydawany przez biuro RYA. Czas wydania dokumentu to około 2-3 miesiące.

Jaka jest koszt kursu SRC RYA w Poznaniu, egzaminu i wydania patentu?

Koszt kursu SRC RYA to 450 zł. Cena kursu radiooperatora SRC RYA uwzględnia książkę.

CENA EGZAMINU i WYDANIA CERTYFIKATU SRC RYA TO 70 GBP (funtów) – najlepiej zarejestrować się online przez stronę www.rya.org.uk , można też wpłacić równowartość tej kwoty w złotówkach wg kursu kantorowego na kursie. Prosimy o przyniesienie zdjęcia w wymiarach 3,5×4,5cm, które będzie wykorzystane na dokumencie.